За по-голямата част от хората в добро здраве, една балансирана хранителна диета предлага всички хранителни вещества, необходими за един здравословен живот. През бременността обаче нуждите от някои хранителни вещества стават по-големи и в много случаи вземането на хранителни добавки и витаминни комплекси става наложително.
Има няколко хранителни вещества, които се препоръчват на всички бременни, като фолиевата киселина, йодът и витамин D, независимо от обичайните им здравословни хранителни диети. Други пък добавки отговарят на точно определени нужди и трябва да се взимат само и единствено през бременността, ако след определени изследвания се окажат задължителни.
Препоръчва се да се взима фолиева киселина още от момента, когато жената реши да забременее, тъй като те е жизнено необходима за правилното развитие на бебето през първите седмици на бременността.
Много изследвания доказват, че достатъчното количество фолиева киселина в организма на майката спомага за редуцирането на риска от дефекти на невралната тръба на бебето. Фолиевата киселина спомага за затварянето на невралната тръба на бебето и нейното нормално развитие.
Освен вземането на фолиева киселина като добавка, се препоръчва тя да присъства максимално в хранителната диета на жената. Съдържа се в спанака, зърнените култури и зеления фасул.
Препоръчва се приемът на 400 мкг фолиева киселина на ден преди да забременее жената и през първия триместър на бременността.
Развитието на мозъка на бебето зависи от отделянето на тиреоидния хормон, в чийто синтез участва йодът. Оттук идва и важността на този минерал, който задължително трябва да присъства в менюто на всяка бременна. Една хранителна диета, в която липсва йод, може да доведе до тиреоидни заболявания при майката, както и носи риск бебето да се роди с хипотиреоидизъм или други мозъчни увреждания.
На ден трябва да се консумират по 200 мкг йод, не само през бременността, но и преди жената да забременее.
Този витамин спомага за абсорбирането на калция и затова е необходим за правилното сформиране на костите. Сред източниците на витамин D са яйцата, по-голямата част от рибите, някои зеленчуци и слънчевата светлина. 90% от витамина, необходим за организма зависи от адекватното ни излагане на слънчевата светлина. Една петнайсетминутна разходка на слънце може да бъде достатъчна за набавянето на необходимото количество витамин D за деня, но като цяло около една трета от жените имат ниски нива на този витамин, което налага вземането на допълнителни добавки.
Специалистите препоръчват 10 мкг витамин D на ден през бременността и по време на кърменето.
Въпреки че не са крайно задължителни що се отнася до възрастните, някои изследвания показват, че развитието на зрението на бебето и на неговата нервна система се влия добре, ако майката консумира достатъчно омега 3 мастни киселини. Те не се произвеждат от тялото и трябва да бъдат набавяни през храната. Въпреки лошата слава на мазнините за здравословната хранителна диета, мастните киселини имат фундаментално значение за абсорбирането на витамини A, D, E и K.
За бременните и кърмещите жени се препоръчват 200 мкг омега 3 мастни киселини дневно, което предполага консумацията на две порции от по 100-150 гр. сьомга на седмица.
Желязото е необходимо за поддържането на добри нива на хемоглобин. При някои жени след кръвен анализ може да има наличие на ниски нива на желязо и да страдат от анемия. Анемията е често срещана по време на бременност, бебето използва част от майчините резерви от желязо. Анемията по време на бременност може да бъде преборена с добавка от желязо, която жената ще приема ежедневно и която задължително трябва да бъде препоръчана от лекар.
Сред храните, съдържащи желязо, са червеното месо, рибата, пилешкото месо, яйцата, спанакът и др.
Въпреки че нуждите от витамини нарастват през бременността, прекалено големи количества от някои витамини могат да се окажат опасни, поради което трябва да съобразите хранителната си диета, така че да е богата на плодове и зеленчуци, за да не се налага да вземате допълнителни витаминни комплекси.
Това обаче не се отнася за жените, чиято хранителна диета е ограничена, като например вегетарианките или жените, страдащи от диабет.
Трябва да сте наясно, че витаминните комплекси, които са най-подходящи, са тези, специално преназначени за бременни, тъй като съдържат редуцирани дози от витамините, съобразени с тяхното състояние.
Освен това не забравяйте, че витаминните добавки не са заместител на здравословната и балансирана хранителна диета. Естествените храни като плодовете и зеленчуците съдържат и други много важни хранителни вещества, които не се съдържат във витаминните комплекси. В случая докторът ви ще има последната дума за това дали се налага да приемате витаминни добавки или не.