Скоро ще имате нов член на семейството – вашето бебе и искате да го посрещнете така, както заслужава. Мъничето има нужда от място, предназначено само за него, в което да се чувства сигурно. Нуждае се от едно кътче, в което да има всичко необходимо за него, тъй като в началото то ще прекарва по-голямата част от денонощието там.
От къде да започнете?
Първо трябва да изберете най-подходящата стая в дома си – тя трябва да бъде топла, тиха, с добра вентилация, до нея да достига достатъчно естествена светлина. Ако сте решили да настаните бебчо във вашата стая, то значи е дошъл моментът да я преустроите и да оборудвате кътче в нея, с всичко необходимо за мъничето.
След като сте избрали помещението, остава да го обзаведете. Трябва да бъдете водени от това, че не винаги най-скъпото е най-доброто, нито пък, че най-красивото и натруфеното е и най-функционалното. Преди всичко трябва да помислите за няколко основни неща: от какво наистина се нуждае бебето, кои са най-подходящите материали и материи, кои са предимствата на помещението или как да оборудвате по най-добрия начин пространството, с което разполагате. Ако има достатъчно място можете да го разделите и на различни зони – зона за игра, зона за сън и т.н. Така или иначе трябва да направите мястото такова, че да има възможност „да расте и да се развива” заедно с бебчето, защото в процеса на растеж и развитие мъничето се нуждае от нови и нови неща. Например, когато започне да лази, то ще има нужда от свободно пространство, което да бъде безопасно и без излишни мебели и декоративни предмети. Като цяло, колкото по-малко декоративни елементи има в стаята, толкова по-добре, тъй като така ще е по-лесно за почистване и поддръжка. Добре е също да вземете мерки за сигурност още от самото начало, защото е въпрос на няколко месеца бебчо да започне да „щъка” навсякъде.
Спалното бельо, пердетата и изобщо всичко, което ще е от плат, трябва да бъде лесно за поддръжка и почистване и да не трябва да се глади. Какво трябва да имате предвид що се отнася до материите:
Когато бебчо започне да лази, ще се докосва до стените и няма как да предотвратите това. Затова просто трябва да внимавате с какво ги боядисвате или облицовате.
То също е много важно за формирането на цялостната атмосфера в едно помещение.
Добре е да изберем една стабилна подова настилка, подходяща за игра, която в същото време да може да омекотява удара, когато детето падне.
В началото, когато бебчо е още малък, имате нужда от съвсем малко мебели, само най-важните – люлка или креватче, масичка за повиване (ако сте настанили мъничето във вашата стая, тази работа може да я свърши и вашата спалня), гардероб или скрин за дрехите на бебето, кошче за играчки. Не е необходимо да запълвате стаята с излишни мебели, които ще ви трябват чак след време.
Изборът на люлки, кошчета и креватчета е голям, всичко зависи от това с колко пространство и средства разполагате. Можете да започнете с кошче за новородено, но знайте, че след по-малко от 3-4 месеца ще се наложи да го смените с люлка или бебешко креватче. Удобни са и бебешките кошарки, защото са леки и сгъваеми и лесно могат да се пренасят.
По-добре е да си набавите кош за играчки още от самото начало, защото те много бързо ще се умножат, а и не само заради това – много е важно играчките на бебето да държите в кош с капак или пък да приспособите някое по-големичко чекмедже, за да не събират прах и да не се замърсяват. Има специални контейнери за играчки на колела, които са много удобни, защото лесно можете да ги придвижвате от една стая в друга. Ако не можете да намерите подходящ, картонена кутия с капак също ще ви свърши работа временно. Добре е каквото и да изберете, да бъде удобно на бебето, което само след няколко месеца ще си взима самичко играчките от него.