Деликатността на бебетата винаги събужда у нас силен покровителски инстинкт. Да си родител означава да искаш най-доброто за своето детенце. Затова го обгръщаш с грижи и ласки, за да расте здраво и щастливо. А очите на бебето са много чувствителни и имат нужда от специални грижи.
Клепачите и миглите предпазват окото от замърсявания и проникването на силна светлина. Честото движение на клепачите, което почти винаги е несъзнателно, овлажнява повърхността на окото чрез слъзната течност, а пък миглите предпазват от проникването на замърсени частички в окото. А в съвкупност клепачите, миглите и слъзната течност предпазват очите от изсушаване и от замърсяване. Но все пак и клепачите са много деликатни, тъй като кожата, която ги покрива е много фина. Ето защо с деликатните очи на бебето трябва да се отнасяме много внимателно. През първите няколко години от живота на детето слъзните жлези произвеждат повече течност, отколкото при подрастващите и възрастните. Понякога малките слъзни каналчета не позволяват нормалното преминаване на слъзната течност, а това е често срещано при бебетата и е причината за по-голямата чувствителност на техните очи към инфекции. Ето защо правилната хигиена на очите е много важна и не трябва в никакъв случай да се пренебрегва. Ежедневните грижи чрез почистване с напоени кърпи с вода, не само предпазва очите от замърсяване, но в същото време са приятни и освежителни за бебето.
Най-често срещания проблем при бебетата са запушените слъзни каналчета – заради непрекъснатото наличие на голямо количество сълзи, които не могат да изтекат по естествения начин и заради т.нар. дренаж, който се получава от окото към вътрешността на носа. Не се притеснявайте, тъй като това се получава при 90% от децата до 1 годинка. Но запушването на слъзните канали може да установи само вашия педиатър, който ще ви препоръча и най-добрата хигиена, която да следвате. С времето това запушване се овладява спонтанно.
Новороденото бебе няма добре развито зрение, но може да вижда ясно предмети, които се намират на 20-25 см разстояние. Също така не различава цветовете, тъй като и системата му за перцепция на цветовете не е напълно развита. Затова е важно да стимулирате зрението на бебето като застанете на такова разстояние, на което то може да ви вижда и да му показвате различни интересни предмети, на които то да реагира. През първите няколко месеца от живота на бебето зрението постепенно ще се развие:
През този период бебето се заглежда в много цветни предмети със силни контрастни цветове; неща, които се намират на по-голямо разстояние, не са му интересни.
През първата година от живота на бебето е добре да стимулирате зрението му с:
На тази възраст детето започва да се заглежда и по предмети, които се намират на по-голяма дистанция. А това е, което ще стимулира детето да лази, в последствие да ходи и да тича. Детето ще започне да координира очи и ръце, тоест, ще иска да пипне това, което види. Вече ще се занимава с играчките, ще си дава сметка за тяхната форма и размер. Така вече можете да стимулирате зрението му с:
Ежедневната грижа за очите е една от многото, които трябва да положите при отглеждането на детето, а и е една от най-важните. Трябва да се опитвате всячески да стимулирате зрението му с най-различни упражнения и интересни предмети. Знаете, че бебетата и малките деца са безкрайно любознателни и им е интересно всяко ново нещо, така че ви остава само да съчетаете полезното с приятното, като им осигурите играчки и интересни забавления и по този начин да стимулирате зрението им и изобщо цялостното им развитие.