През бременността жената се сблъсква с редица неразположения като по-голямата част от тях са пряко свързани с хормоналните промени, които са причина за физически неудобства от всякакъв тип. Трудно ще направите така, че такива изобщо да няма, но пък можете да вземете мерки те да не се обострят като, ако забележите каквото и да е и ви се струва нередно, веднага трябва да се обърнете към вашия лекар.
Между 50 и 90% от бременните имат гадене, а между 25 и 55% е процентът на повръщащите. Тези неразположения най-често се проявяват през първия триместър, между 10-та и 15-та седмица на бременността и обикновено намаляват или изчезват след 20-та седмица. Това, което би могло да ви помогне е първо да внимавате как се храните – раздробете храненията си за деня, нека са повече за сметка на погълнатото количество храна, не забравяйте, че може да ви се гади от голямото количество погълната храна. Може да ви се гади от вида храна или начина, по който е приготвена – не яжте пържени, мазни и прекалено пикантни храни, яжте повече храни, богати на въглехидрати и се опитайте да намалите приема на течности по време на хранене. Джинджифилът (в чай, например) също би могъл да помогне за намаляване на гаденето.
Тези неразположения са свързани с отделянето на хормона прогестерон. Случва се при 30-80% от бременните – доста голям диапазон, но всичко отново и тук зависи от храненето – не три пъти дневно, но обилно, а 5-6 пъти – в по-малки количества. Гледайте последното ви хранене да не е прекалено късно вечерта, тоест да е най-късно в 19 ч. или не трябва да си лягате преди да са минали поне два часа от вечерята ви.
Това също са нормални симптоми. Заради различни физиологични ефекти се повишава честотата на дишането и с увеличаването на размерите на матката, коремните органи се „повдигат” нагоре, което притиска диафрагмата и затова е нормално бременната да се чувства леко изморена и да й е по-трудно да прави физически усилия.
От своя страна сънливостта също се дължи на прогестерона, но подобно на замайването и физическата слабост, тя може да се дължи и на физиологичния спад на кръвното налягане през първия триместър на бременността.
Покачването на тегло и изобщо промяната във фигурата на жената правят така, че положението на тялото й да се промени, което предполага появата на болки в кръста и гръбнака. Добре е да правите упражнения, за да бъдат мускулите ви добре тренирани. Освен това трябва да се опитате да качите само онези, допустими през бременността килограми и да ходите на удобни обувки.
За косата идеалният вариант е да използвате шампоан против омазняване.
Освен това много често бременните проявяват и по-голяма чувствителност към слънцето и по лицето им се появяват тъмни кафяви петна, които се обострят от слънцето, но всъщност причината за тяхната поява са отново хормоните. Препоръчително е да ползвате депигментиращи продукти, както и слънцезащитен лосион с висок фактор.
Хемороиди обикновено се появяват през последния триместър на бременността и след раждането. Най-добрата мярка срещу тях е увеличаването на приема на течности, хранителна диета, богата на фибри и избягването на дългото заседяване на едно място.
Не се знае на какво точно се дължат те, но биха могли да бъдат резултат от ниските нива на калций. Често се срещат, особено във втората половина на бременността. Посъветвайте се със специалист, но вероятно ще трябва да приемате допълнително калций. Освен това много добре ще ви се отразят масажите, леките упражнения с краката и затоплянето. Избягвайте да разтягате краката си сутрин след като се събудите.
Причината за него е силната чувствителност на капилярите, то е отново преходно явление, но си изисква и специални грижи. Вземете си подходяща четка за зъби с много мек косъм и специална медицинска паста за зъби, предназначена именно за този проблем. Ако се появи кървене на венците, е добре да се обърнете и към зъболекар, който ще ви даде напътствия.
Двете неща, които трябва да предприемете евентуално, за да предотвратите появата на стрии, е да овлажнявате ежедневно кожата си с подходящи продукти и да не наддавате повече от допустимото на тегло. Еластичната кожа е по-предпазена от появата на стрии, а пък допустимото наддаване на тегло предполага по-малко разтягане на кожата и оттам по-малък риск от нацепване.