За съжаление, в забързаното ежедневие, в което живеем, май не успяваме да обърнем необходимото внимание на децата си, а в тях може да живее един скрит гений. Има деца, които имат много висок интелектуален капацитет, но това се установява трудно и само чрез по-задълбоченото наблюдение на родителите или учителите.
Много малко са и страните по света, които разполагат с достатъчно специални училища (центрове), които се занимават с откриването, изследването и обучението на деца с големи за възрастта си интелектуални възможности. Все още съществуват редица спорове по въпроса дали на свръхнадарените деца им е необходимо специално обучение, като даже някои специалисти се противопоставят на това отделяне на надарените деца в специализирани училища, защото по този начин се формират индивидуални личности, които са отдалечени от обществото.
Може би вече изплуват в съзнанието ви купища въпроси: Що е то свръхнадарено дете?, Как да разбера дали детето ми е свръхнадарено? Ако е надарено, трябва ли да получава специално обучение? и т.н. Предлагаме ви специален въпросник, който може да ви помогне да си отговорите на част от въпросите, а повече ще научите в следващия брой на гайда (за месец февруари).
Да се открие по-големият умствен капацитет на едно дете е доста трудна стъпка и зависи изцяло от задълбоченото внимание на родители или учители към детето. Така или иначе, при всички случаи, необходимостта от специално внимание и обучение за свръхнадареното дете се появява само и единствено с цел да бъде развит и стимулиран специалният капацитет, който то притежава. Отделянето на това дете в специален център или училище се прави с цел то да продължи да развива потенциала си и след време да успее да се интегрира в обществото като една изключително ценна личност, която да има възможност да прояви своята необичайна креативност и да осъществи на практика своите специални знания и умения.
Този въпросник открих в Интернет, взет е от книга на испански език, чиито автори се занимават с изследването на деца с висок капацитет, свръхнадарени, предлагат начини за откриването на такива деца, обясняват явлението “свръхнадарено дете” и предлагат методи за специализирано обучение.
Във въпросника са предложени твърдения, които описват поведението на детето и/или специални умения, които детето е постигнало само.
Скалата на отговорите за всяко твърдение цели да покаже как родителят или учителят възприемат въпросното поведение или умение на детето. Оценено твърдение с 1 точка означава, че то се наблюдава изключително рядко или никога, а пък съответно с 4 точки се отбелязва твърдение, което се случва максимално често или винаги, непрекъснато. С 2 точки се отбелязва нещо, което се случва много рядко, а с 3 – нещо, което може да се каже, че става сравнително често.
Три от всеки сто деца са свръхнадарени, но нито родителите им, нито учителите знаят това. Според съществуващи данни, 98% от свръхнадарените деца все още не са идентифицирани като такива. Представяте ли си за каква голяма цифра става въпрос! Заемете се сериозно с проблема и веднага обърнете внимание на детето си – ако се е откроило с по-висока интелигентност от типичната за възрастта си, няма как да не ви е направило впечатление. Какво всъщност означава свръхнадарено дете?
Доста е трудно да откриеш едно свръхнадарено дете – нито е от тези, които имат най-добри оценки в училище, нито пък поведението му е перфектно, много често изобщо не може да контролира емоциите си и трудно се концентрира. Още по-трудно е да се открие дали детето е свръхнадарено или не в училище, тъй като както става ясно от по-горе, това са доста проблемни деца, които не се държат добре в клас, пречат на останалите, защото са доста шумни и неспокойни. Даже, според статистиката, 66% от свръхнадарените деца се провалят в училище.
Световната здравна организация определя за свръхнадарено, дете с коефициент на интелигентност над 130.
Как се заражда съмнението, че детето ни може да е свръхнадарено?
Има няколко общи характеристики на децата с висок интелект, но не е задължително те да присъстват всичките наведнъж, като към тях могат да се добавят и още: