"Тайм аут" е метод за възпитание, който се състои в това да отведеш детето на скучно за него място за няколко минути, когато поведението му е лошо. Това е едно своеобразно ‘време за почивка’, което всъщност означава да не обръщаш никакво внимание на детето през тези няколко минути. Забелязвам напоследък, че методът започва да се прилага вече и в България, попаднах и на доста форуми, където майките споделят своите впечатления от ефективността му.
Специалистите са на мнение, че този метод е много по-ефективен, отколкото викането, караниците и заплахите, да не говорим за боя. Но има родители, при които тази техника не действа. Според специалисти, в много случаи това се дължи на факта, че техниката не и използвана по правилния начин, тъй като за да има ефект, тя трябва да се прилага точно както е описана. Методът "тайм аут" ще има ефект, само тогава, когато и всички останали, които се грижат за вашето дете, се придържат към него.
Съществено за този метод е, че се използва при деца от 18 месеца до 10-годишна възраст.
Общо взето този метод се използва при три типа проблеми:
Преди да използвате тайм аут, трябва да обясните процеса на детето, така че то да ви разбере. Можете също да кажете на детето си, че ще използвате този метод, вместо да крещите или да го заплашвате. Не забравяйте да му кажете кои негови начини на поведение ще бъдат наказвани по този начин и задължително да изтъкнете двете най-важни правила за ‘времето за почивка’:
Когато за първи път използвате ‘време за почивка’, е добре да сте си наблеязали едно или две места в дома ви, където да отведете детето. Какво е подходящото място:
ВЕДНАГА щом възникне лошо поведение, родителите трябва да кажат на детето: “Сега, защото направи ....(това, което е направило детето), ще отидеш да си починеш на стола”. Трябва да кажете това само веднъж. Не трябва да казвате с повече от две-три думи на детето си, че е време за ‘почивка’. Не чакайте детето да се ядоса или да изпадне в ярост, а действайте веднага. Не викайте и не се карайте.
Когато започнете да използвате "тайм аут", детето ще крещи и ще плаче, но вие трябва да сте твърди и да не обръщате внимание на това, тъй като след време няма да реагира така, когато пак прилагате тази техника. Всички присъстващи от семейството трябва да спазват това – и те не трябва да обръщат внимание и да говорят или да притесняват ‘почиващото си’ в момента дете. Докато трае "тайм аут", се опитайте да продължите с обичайните си занимания, не е необходимо да чакате заедно с детето да свърши ‘времето за почивка’.
Общо взето, ‘почивката’ трябва да трае по една минута за всяка година от възрастта на детето и да стигне до един максимум от 5 минути (дете на 3 години стои 3 минути, дете на 5 год. – стои 5 минути, дете на 8 год. – стои 5 минути и т.н.).
Препоръчително е да използвате часовник, с който да засичате времето и който да звънне, когато "тайм аут" изтече. В случай, че детето започне да плаче, да вдига шум, да крещи и т.н., просто трябва "тайм аут" да започне отново и съответно да нагласите часовника отново, това се повтаря всеки път, когато детето не стои мирно и тихо, а започне да протестира. Когато "тайм аут" започне отново, не казвайте на детето, то ще разбере, когато види, че отново нагласяте часовника.
След като детето е седяло тихо и мирно през определеното време за "тайм аут", часовникът ще звънне, но това не значи, че то трябва веднага да слезе от стола – родителите определят дали то може да слезе или не. След като изтече времето, трябва да питате детето дали е готово да слезе от стола, ако каже ‘да’, трябва да му кажете, че времето за почивка вече е изтекло. Ако обаче детето е още ядосано и каже ‘не’, то вие само трябва да се отдалечите и да нагласите часовника отново.
Ако например, сте приложили на детето техниката "тайм аут", защото не се е съгласило да си събере играчките, когато свърши времето за почивка, трябва пак да му кажете да ги събере. Ако то ви послуша, веднага му кажете нещо позитивно.