„Насадете” на мъника добри обноски
Всяко дете има възможността и капацитета да възприема обноски и правила на поведение, винаги когато те са съобразени с възрастта му. Не можете да очаквате от едно дете на година и половина да се държи перфектно 24 часа в денонощието, но пък сте длъжни да настоявате за доброто му възпитание още докато е бебе, за да съумеете да поставите основите и връзките, които след време ще помогнат на детето настина да се държи възпитано.
Бебетата и малките деца под годинка и половина могат да започнат да разбират основните правила на възпитанието. Навярно няма да разберат напълно онова, на което ги учите, но можете да започнете със следното:
- Дайте му конкретни примери – осъзнаването на чувствата на останалите е коренът на доброто възпитание. Например, можете да обясните на детето, че когато помагате на съседа да открие ключовете си, които е загубил, той ще се почувства добре и вие също. Покажете на детето също колко са възпитани хората, които ви заобикалят: например касиерката в магазина, която ви казва „добър ден” и после ви благодари, когато й давате парите; продавачът на вестници, който също ви поздравява и погалва мъничето по главичката. Малко по малко детето ще осъзнае и възприеме тези ценности, без да си даде сметка дори.
- Вземете под внимание характера му – има деца, които, когато започнат да изговарят своите първи думички, се забавляват много да поздравяват наляво и надясно непознати хора по улицата, а има и такива, които се срамуват и са по-плахи и не говорят на никого. Затова ние, родителите, трябва да сме напълно наясно с личността на детето си и, ако то не се чувства добре да бъде център на вниманието сигурно ще измрънква всеки път под носа си любезностите, които се срамува да каже на определения човек на висок глас. Важното в случая е то да схване посланието ви, да разбере защо се казва благодаря, моля и защо поздравяваме хората, които познаваме.
- На масата – дребосъците под една годинка все още нямат умението да прилагат на практика всички норми, свързани с добрия етикет на масата и затова в началото не трябва да бъдем много взискателни към тях. Започнете показвайки им само една единствена норма и я повтаряйте често. Например: „Когато се храним, трябва да сме седнали мирно на масата”. Когато видите, че мъничето е разбрало това, можете да пристъпите към следващото правило.