Прегръдките, целувките, нежните думи на мама, това са все неща, които са много важни за малкото чувствително бебче.
А моментът, когато майката прави масажа на мъничето е изпълнен с толкова нежност и топлота, че никой не е в състояние да разсее силната им връзка в тези щастливи моменти. Чувствителността на бебешката кожа е била стимулирана през цялото време в утробата на майката и когато то се роди трябва да продължи макар и под друга форма. Контактът на бебешката кожа с кожата на мама е много важен за психическото и физическото развитие на детето и дори и да не сте завършили курс за масажисти, е сигурно, че ще се справите добре.
Лек поглаждащ масаж може да сте започнали още през третия месец. С навършването на три месеца трябва да определите ежедневно време за масаж и гимнастика, което да включите в ежедневния режим на бебето. Може би в началото ще ви се стори доста трудно, но бързо ще усвоите техниките и ще се убедите, че масажът е изключително приятно преживяване, както за майката, така и за бебето.
Температурата в помещението трябва да бъде 22-23˚С. Масажът се прави на твърда подложка. Най-подходящо е в къта за повиване. Трябва да е удобно, както за бебето, така и за майката. В началото масажът продължава само няколко минути, но постепенно продължителността се увеличава. През цялото време говорете на бебето.
Добре е родителите да се научат да уважават желанията на малкото бебе, тъй като има дни, в които на него не му е до масаж. В такива случаи, не трябва да настоявате, колкото и полезен да е той за бебето, от едно пропускане няма да стане нищо лошо. Можете да заместите масажа с друга дейност, която не изисква толкова голяма концентрация, като например да попеете на бебето, да му прочетете някоя приказка.
Масажът е препоръчителен за всички бебета и особено пък за такива, които са били в кувьоз. В такива случаи трябва да наблегнете на масажа, той ще се отрази много добре на преждевременно роденото малко бебче, ще стимулира емоционалния контакт на бебето с родителите, ще внесе повече спокойствие около всичките притеснения, които е имало покрай него. Масажът на бебето се препоръчва от всички специалисти и дори има най-различни наръчници за това как да се прави той, за да бъде максимално функционален. За него най-точни напътствия ще ви даде вашият педиатър, а ние ви предлагаме масажната схема на нашите специалисти.
Извършват се последователно:
Извършват се последователно: Начална позиция - поставете бебето легнало по гръб.
Масажът включва:
Поставете двете си ръце косо върху корема с пръсти, насочени навън и извършвайте движение подобно на „лъскане на обувки”. По този начин масажирате косите коремни мускули.
Поставете ръцете си от двете страни на корема с върховете на пръстите, насочени съм гърба. Поглаждането се извършва като изтегляте ръцете си над корема, докато се съберат дланите ви. Изходно положение –детето лежи по гръб.
Масажът включва:
Той включва: