Някои специалисти са на мнение, че ако жената е страстна пушачка, няма да й се отрази добре, ако откаже цигарите изведнъж, тъй като организмът й ще бъде подложен на много силен стрес, а това може да се отрази и на плода.
Други пък са върли противници на цигарите и са категорични, че намаляването им през бременността не е решение на проблема, тъй като както и алкохолът, дори минимално количество никотин ще се отрази негативно на бебето.
Дали сме бременни или не, цигарите са доста лош навик, от който е трудно да се откажем, затова събрахме малко информация и подготвихме полезни съвети за вас, за да осъзнаете наистина колко са вредни цигарите и как можем да постигнем успех в отказването от лошия порок.
Специалистите са на мнение, че ако планирате да забременеете, е добре да откажете цигарите поне една година преди да стане това. Ако пък не успеете, то, вашето забременяване е една изключително основателна причина да откажете цигарите и то не докато трае бременността ви, а завинаги. Според проучвания повечето жени успяват да откажат цигарите по време на бременността си, въпреки че след раждането е много трудно да не попаднат отново в капана на никотиновите вредители. 50% от жените пропушват отново шест месеца след като са родили (тоест след като спрат да кърмят), а една година след това цифрата набъбва до 80%.
Едно е сигурно – никоя бъдеща майка не иска да навреди на своето бебе, но при някои жени пристрастеността към цигарите е толкова силна, че не могат да се откажат от тях сами: само четири от всеки десет бременни успяват да откажат цигарите напълно само благодарение на силната си воля. Но, ако ви е напрегнато и трудно, няма защо да се измъчвате и да се борите сама. Потърсете професионална помощ: правилна първа стъпка към отказването от цигарите е да се консултирате със своя гинеколог.
Една бременна жена-пушачка, която не отказва цигарите през бременността си, пуши средно по 13 цигари на ден. Ако броят им за цялата бременност се сумира, се оказва, че за деветте месеца бебето й ще поеме вредните вещества на 3,640 цигари. Само за информация – с изпушването на една цигара, вдишваме повече от 4,700 вредни вещества.
Още не е изминал половин час и пулсът и кръвното налягане веднага се понижават. Бебето също чувства положителния ефект веднага, тъй като вече получава нужното му количество кислород и хранителни вещества и развитието му не е забавено от никотина и другите химични вещества от цигарите.
Пушенето афектира върху растежа на бебето. С всяка изпушена цигара кръвният поток през плацентата се забавя за 15 минути. Карбоновият моноксид, който се вдишва с цигарения дим намалява количеството на кислород, който достига до плода. Това от своя страна афектира върху растежа: колкото повече пуши майката, толкова по-малко ще порасне мъничето в нея. Затова и според научните изследвания бебетата на майки-пушачки тежат поне 200 грама по-малко, когато се родят, в сравнение с останалите. А това, че бебето ще е по-малко не предполага по-лесно раждане. При жените-пушачки по-често стават усложнения по време на раждането, отколкото при останалите.
Спирането на цигарите предпазва вас и вашето бебе от преждевременно раждане. Едно на всеки седем бебета на майка-пушачка се ражда преждевременно. Тоест научно доказано е, че 15% от преждевременните раждания се дължат на тютюнопушене по време на бременността.