Активната изкуствена имунопрофилактика се постига чрез ваксини – микроорганизми или техните токсини, които обработени по подходящ начин и внесени в организма, стимулират образуването на антитела, без да предизвикват заболяване.
началник на Отделение по Неонатология в Аджибадем Сити Клиник. Завършила медицина през 1986 г. Има специалности по "Педиатрия" от 1992 г. и "Неонатология" от 2001 г. През 2006 г. завършва "Здравен мениджмънт". Преминала е курсове по трансфонтанелна и абдоминална ехография.
Има повече от 20 години стаж като неонатолог, натрупан в клиниките по "Неонатология" на Университетска болница Плевен и Университетската детска болница в София. В Болница Токуда е от откриването й, където създава едно от най-добрите неонатологични отделения в България и внедрява най-съвременни световни практики за лечение и грижа за най-малките пациенти.
Отговор: Да! Той отговаря на съвременните изисквания и едновременно с това е съобразен с епидемиологичната обстановка в страната.
Отговор: Интервалът може да бъде удължен до три месеца между първата и втората апликация и до шест месеца между втората и третата. Това, обаче, трябва да става по изключение.
Отговор: Не! Според указанията на МЗ се имунизират само здрави деца, което изисква провеждане на клиничен преглед преди имунизацията.
Отговор: Да! При условие, че диабетът се лекува правилно, липсват обективни оплаквания, диурезата е нормална, гликозурията е минимална и липсва кетонурия.
Отговор: Да! Имунизират се при липса на сърдечна недостатъчност. При тях са уместни и някои допълнителни имунизации.
Отговор: Имунизацията е желателна, но възможна само в стадий на стабилизация, когато не се прилагат имуносупресори и лъчетерапия.
Отговор: Недоносените деца се имунизират след навършване на двумесечна „коригирана” възраст.
Отговор: Да! Имунопрофилактиката при тях е не само показана, но и много полезна.
Отговор: Поведението зависи от усложнението. Незначителните усложнения като повишена температура, леко неспокойствие, отказ от храна могат да бъдат игнорирани и имунопрофилактиката да продължи със следващите апликации.При по-тежки усложнения: висока температура, продължителен силен плач, шок, обостряне на хронично заболяване, се налага консултация със специалист или с комисията, провеждаща имунопрофилактиката в района.
Отговор: Малки дози глюкокортикоиди като 1-2 mg/kg т.м., приложени за два-три дни, могат да бъдат пренебрегнати. При по-продължително лечение с глюкокортикоиди имунизазията се отлага.
Отговор: Не!
Отговор: Може, но е добре да се изчака приключване на епидемията. Имунизацията против грип се провежда в предепидемичния период.