Атопичният дерматит (АД) е едно от заболяванията на кожата, които се срещат най-често при малките деца и засягат качеството на живот на малките деца и техните семейства.
Обикновено атопичният дерматит се появява преди шестия месец и се подобрява значително в 80% от случаите преди юношеството.
Кожата е много суха, лющи се и има червеникави ранички.
Основните причини са наследствени и някои фактори на средата. Ако един от родителите има атопитен дерматит, рискът детето да го наследи е около 50%, а рискът се увеличава значително, ако и двамата родители го имат. АД проявява различни патологии като екзема, астма и риноконюнктивит. Влошава се, когато влезе в контакт с дразнители като вълна, драстични промени с температурите и т.н.
При бебето най-често по коленете, челото и брадичката. При децата: във вътрешната част на лактите, зад коленете – на свивката на крака, по дланите, врата и т.н. При възрастните – по лицето, лактите и дланите.
След седемгодишна възраст, при около 80% от децата АД изчезва. Въпреки че те винаги ще имат кожа, предразположена към изсушаване и раздразнение. В юношеството може да се проявява в периоди на силен стрес.
Атопичният дерматит не е психологическо заболяване, въпреки че в зависимост от сериозността на патологията и нейното влияние на качеството на живот на детето може, в някои случаи да доведе до нуждата от психологическа помощ.
Да, и особено на учителката в детската градина или в училище, за да може да вземе необходимите мерки, като например да сложи детето да седи далече от радиатора, да не ходи прекалено наоблечено и т.н.
Едно дете с АД винаги трябва да бъде под лекарско наблюдение и да спазва неговите препоръки. Ако няма забрана от лекаря, детето може да плува, въпреки че хлорът в басейна и солта в морето могат да раздразнят кожата му, поради което се препоръчва след къпането да се подсуши много добре кожата на детето, но без да я търкате с хавлията и после да мажете цялото му тяло с хидратиращ крем или лосион. Има и специални кремове, които служат като бариера и се нанасят преди плуването и защитават кожата от раздразнения.
Да, но за да избегнат раздразнения след спортуването, трябва добре да подсушават кожата си, без да я търкат и да обличат чисти и сухи дрехи след това.
Въпреки че екземата се подобрява през летния сезон, се препоръчват някои превантивни мерки: детето да стои на сянка, ако се налага и с някаква лека памучна ризка, да си слага шапка и да се нанася слънцезащитен крем с висок защитен фактор. Консултирайте се с дерматолог относно излагането на слънце и следвайте стриктно неговите препоръки.
Могат да имат домашен любимец, но не и той да спи с тях в леглото им или изобщо животинката да лежи по меката мебел или някъде, където и детето ще легне. У дома трябва да се поддържа безупречна хигиена. Преди да вземете животинка на детето си, консултирайте се с лекаря му.
Да, някои храни могат да обострят АД и да предизвикат раздразнение. Основните дразнители сред храните са: прясно краве мляко, яйца, фъстъци, риба, киви.
Не, атопичният дерматит не е заразен. Децата с АД трябва да продължат с нормалния си начин на живот и да играят свободно с други деца.