Повечето семейства се вълнуват от възможностите за интимни отношения по време на бременността. Съществуват индивидуални показания, при които може да се наложи да се ограничат сексуалните контакти през определен период от бременността, затова е добре всяка бременна да се консултира със своя акушер-гинеколог.
Повечето специалисти не ограничават секса при нормална, нискорискова бременност. В този случай нито сексът, нито оргазмът увреждат растящия плод. Бебето е защитено от маточната шийка, мукуса (защитната тапа в маточната шийка), околоплодната течност и околоплодния мехур. Запушалката в шийката предпазва и от инфекции.
При едни жени желанието за интимен контакт намалява през първия и третия триместър и се увеличава през втория. При други намалява с напредване на бременността прогресивно. В началото на бременността, през първите три месеца много жени имат чувство за гадене и повръщане, отпадналост, което се отразява на общото им състояние и съответно намалява желанието за секс.
По време на третия триместър, тялото на бременната наедрява, появява се чувствителност в гърдите и понякога тя се чувства непривлекателна. Всичко това води до понижено либидо. Малка част от жените под въздействието на хормоните, както и на увеличения кръвоток в малкия таз, изразяват повишена потребност от полов акт. Трябва да обсъждате темата за секса с Вашия партньор, така ще намерите нови пози за правене на любов, които няма да Ви карат да се чувствате неудобно и ще сте спокойна, че по никакъв начин не вредите на бебето.
Наслаждавайте се на секса, дори ако го правите по-рядко, отколкото преди да забременеете! Мислете позитивно и не се притеснявайте прекомерно за възможни усложнения. Имайте предвид, че правенето на любов е физическа подготовка за раждането.