За следродилната депресия всички сме чували, а някои и сме я преживели, но се оказва, че депресията по време на бременността също не е толкова рядко явление, за колкото я мислим. Според различни изследвания се оказва, че една на всеки пет бременни страда от депресия или само от някои от нейните симптоми. Навременното и адекватно третиране още от момента на установяването на симптомите ще предотврати негативните ефекти върху здравето на плода и това на майката.
Често се оказва доста трудно да се диагностицира депресията по време на бременност, тъй като някой от нейните симптоми са нормални за този период, като например промените в апетита, безсъние, променливи настроения, умора и т.н.
Някои от най-честите симптоми на депресията са:
Трябва да се различава леката форма на депресия от тежката, при която като цяло жената следва нормалния си ритъм на живот, но понякога не може да доведе дейностите си и задачите си докрай, разсейва се с негативни мисли, претърпява неуспех и след това не се чувства добре от това. Тежката депресия влияе на способността на жената да работи, да учи, да спи, да се храни и да се наслаждава на любимите си неща.
Въпреки че за по-голямата част от жените бременността е един прекрасен период, за други той може да бъде един етап на мъчение и трудна за понасяне депресия. Според последни изследвания 105 от бременните жени преживяват депресия, особено между шестата и десетата гестационна седмица и през третия триместър, когато тялото се подготвя за раждането и появата на бебето.
Освен това се смята, че 50% от жените, страдали от депресия през бременността си, ще развият и следродилна депресия, но този процент се редуцира на едва 2%, ако се приложи едно адекватно психотерапевтично лечение.
Основните фактори, които биха могли да бъдат причина за появата на депресия през бременността са: наличието на предишни подобни случаи в семейството, проблеми в семейната двойка или финансови такива, скорошни неприятни събития, проблеми със здравословното състояние през бременността, тъга по загубата на предишна бременност, хормонални промени, стрес, предизвикан от лечение на безплодия и т.н.
Депресията може да бъде третирана по различен начин, но ако се отнася за бременна жена, трябва много да се внимава с лечението, за да не навреди на плода. Най-доброто, ако не става дума за тежка депресия, е индивидуалната терапия, семейната или груповата. Ако обаче тези лечения не помогнат, то трябва много внимателно да се обмисли евентуално медикаментозно лечение и кое би било най-подходящото, тъй като много често най-добрите за състоянието на жената лекарства се оказват вредни за плода.
Много е важно при наличие на депресия жената да получи помощ и да следва адекватно лечение, за да се излекува. В противен случай нещата биха се влошили, а и ще последва следродилна депресия в малко по-късен етап.
Депресията носи риск за бременната и бебето, особено ако не се лекува: неадекватни пренатални грижи, прееклампсия, недостатъчно тегло на бебето, вредни хранителни навици и т.н.
Според много изследвания при бебетата, родени от майка, страдаща от депресия, има риск за здравето им и за тяхното нормално развитие. Според проучвания тези бебета могат да са по-раздразнителни, да са малко активни, в сравнение с останалите.
Според едно изследване жените, които по време на съзряването си са били по-агресивни и проблемни, са изложени на по-голям риск от появата на депресия през бременността.
Един от начините да бъде избегната появата на депресия, е комуникацията с половинката, както и с лекарите, за всички безпокойства, съмнения и страхове, които има жената и то веднага щом се появят.
Освен това жената трябва да има емоционалната подкрепа на приятели и роднини, трябва да продължи нормалния си ритъм на живот, да излиза, да се забавлява и изобщо да има социален живот. Бременната жена трябва да бъде максимално отпочинала и спокойна. Непрекъснатите притеснения водят до появата на безпокойство, а с това се появяват и промени в настроенията, тъга и т.н. Затова е от решаващо значение през бременността си жената да обръща максимално внимание на здравето си с подходяща хранителна диета, физически упражнения, пълноценна почивка и практикуването на антистрес дейности, като йога например. Не е хубаво през бременността си жената да преживява големи промени, като преместването в друго жилище или населено място, смяна на работата и т.н.
И накрая защо просто не си направите един дневник на бременността си, той би ви се отразил добре, тъй като ще ви даде възможност да излеете чувствата и емоциите си в моментите, когато няма към кой да се обърнете.