В по-голямата част от случаите промяната е позитивна, има едно усещане за блаженство, дължащо се на повишаването на ендорфините (хормони, намаляващи болката и депресията).
Според педиатри бременната жена придобива едно усещане за силна връзка със своето дете още от момента, в който разбере, че е бременна и това я кара да чувства задоволство и жизненост.
Така или иначе обаче, бременността е една криза, не само на биологично ниво, но и на психично. Тоест става въпрос за една криза, както емоционална, така и биологична, вследствие на промените, които претърпява тялото на жената, адаптирайки се към бременността и развитието на плода.
През бременността е доста трудно да се контролира този огромен наплив на всякакви противоречиви чувства и емоции.
Да, всъщност и преди, и след като се роди бебето, вие и вашата половинка сте преди всичко двойка, която е избрала да направи семейство. Именно заради това трябва заедно да поемете задълженията у дома, както и да правите взаимни компромиси, за да запазите семейното спокойствие и съответно да осигурите благоприятна среда за развитието на третия член на семейството, който очаквате да се появи.
В този ред на мисли, на мъжете им е доста трудно да разберат вашите „женски работи”, те не могат да влязат в тялото ви, нито пък да изпитат вашите чувства. Но пък от друга страна, вашата половинка, също като вас, е притеснена за бъдещето, за благополучието на своя наследник и за всичко, свързано с него. Бъдещата майка се нуждае от спокойствие и от сигурност, а емоционалните промени, които настъпват с нея трябва да бъдат разбрани и толерирани.